شجره نامه شهید

            شجره نامه شهید

     حضرت آیت اله سید مرتضی حسینی  فیروزآبادی پسرعموی پدربزرگ سیدقاسم صاحب کتاب عنایه الاصول فی شرح الکفایه الاصول و کتاب فضایل الخمسه من الصحاح السنه و غیرها

 

 

و نیز کتاب السبعه من السلف از بزرگان و مراجع عظام نجف که فرزند حضرت آیت الله سید محمد حسینی فیروزآبادی که ایشان نیز از آیات و اعاظم بزرگ نجف اشرف بوده اند در مقدمه ی کتب خود سلسله نسب گرامی ایشان را به امام سجاد رسانده اند. لذا نسب سید قاسم چنین است:

                         سید حسین پدر بزرگ شهید سید قاسم

سیدقاسم فرزند سیدعلی بمان،فرزند سید حسین،فرزند سیدعلی،فرزند سید محمدباقر (معروف به میرک)،فرزند سید حسین  فیروز آبادی است و نام  مبارک اجداد دیگر سیدقاسم تا قبل از امام سجاد علیه السلام در دست نیست. ولی بنابر آنچه  دو مرجع بزرگوار فوق الذکر عنوان نموده اند به یکی از شش فرزند امام سجاد علیه السلام (به غیر از امام باقر (ع) ۱-القاسم۲-زید الامام الشهید۳-عبدالله باهر۴-علی الاصغر ابوالحسن۵-الحسین الاصغر۶-عمر الاشرف می رسد.

   سیدقاسم از خاندانی بزرگ و پر جمعیت و اهل علم است.علاوه بر آنچه از قول آن   دو مرجع بزرگوار نقل شد.وبر اساس آنچه از  پیران سالخورده و در افواه مردم منطقه رستاق یزد و نیز روستای فیروزآباد(روستایی در نزدیکی شهر یزد که زادگاه پدر و اجداد سیدقاسم می باشد).شایع است که چهار سید بزرگوار در گذشته های دور از  کوه های خرانق به پایین آمدند و هر یک به سویی رفتند و جد سیدقاسم به سمت سرزمین رستاق آمد و ماندگار شد و سادات میرباقری فیروزآبادی،فیروزآبادی و فقیه زاده فیروزآبادی و مجتهد زاده فیروزآبادی همه از نسل او هستند.

            کوه های خرانق در  شمال استان یزد و نزدیک شهرستان طبس در جنوب خراسان واقع شده است.

       یحیی بن زید بن علی بن الحسین (امام سجاد علیه السلام) پس از شهادت پدر بزرگوارشان(زید بن علی)در کوفه برای ادامه  مبارزه به همراه برادران،برادرزادگان و اقربا و یاران پدرش در طول مدت مبارزه با حاکمان دست نشانده ی امویان به مناطق طبرستان و دیلمان و نیشابور و سبزوار  و گنبد کابوس و ری و خراسان که پایگاه شیعیان بودمهاجرت نموده و سال ها  مبارزه کرده و سرانجام در جمعه ماه شعبان سال ۵۲۱قمری در ایام حکومت ولید بن یزید لعنهم الله به شهادت رسید و در بلخ (جوزجان) به خاک سپرده شد که مزار ایشان زیارتگاه شیعیان آن سامان است.

   به احتمال قوی اجداد سیدقاسم جز یاران یحیی بوده که پس از شهادت او به جهت حفظ جان و از طریق خراسان و کوههای خرانق به کویر مرکزی ایران آمده و ماندگار شده اند. والله اعلم

باری، نسب سید قاسم، نسبی شریف و مورد احترام مردم بوده و پدران او همگی ساداتی عالم و دانشمند و بسیار معتقد و مومن و متقی و پرهیزگار بوده اند.

سید قاسم ریشه ای عمیق و گره خورده با جهاد و شهادت و کربلا و عاشورا دارد. و از فرزندان شهادت و کربلا، مرگی جز کشته شدن در راه خدا نشاید.‌‌‌‌

/ 0 نظر / 110 بازدید